Shiatsu

Shiatsu je japonská masážní technika, založená na východní léčební tradici a západní fyziologii a psychologii
Shiatsu pracuje s akupunkturními dráhami a body za účelem obnovit Shiatsupřirozený tok vitální energie a tak nastolit energetickou rovnováhu v těle.
Shiatsu používá širokou paletu technik – dynamické uvolňování napjatých partií i klidné užití tlaku k tonizaci prázdných míst v těle. Pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Účinky shiatsu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující.
Základní princip shiatsu je jednoduchý – při shiatsu terapeut pouze pomáhá masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a tak obnovit jeho zdraví. Tato práce ovlivňuje nejenom fyzické, ale i emocionální a mentální aspekty ošetřovaného.
Shiatsu je vhodné pro každého – i pro malé děti, těhotné ženy nebo starší lidi
Prevence
Shiatsu, podobně jako většina východních léčebných metod, klade důraz hlavně na prevenci. Základní myšlenkou je starat se o malé zdravotní nerovnováhy (například tělesné napětí ze stresu) než přerostou ve vážnou nemoc (například žaludeční vřed).

Shiatsu 2Chronické potíže neznámého původu
Klienti velmi často vyhledávají shiatsu v případě nepříjemných stavů, u kterých západní medicína nediagnostikuje žádné konkrétní onemocnění. Příklady takovýchto stavů jsou: dlouhodobé bolesti hlavy, zad nebo kloubů, chronická únava, nespavost, menstruační potíže nebo problémy s trávením.
Psychika a rozvoj osobnosti
Ve východní léčebné tradici tvoří fyzické tělo, mysl a duch jeden celek. Obnovováním energetické rovnováhy shiatsu ovlivňuje nejen fyzické, ale i mentální a emocionální aspekty klienta. Shiatsu tak pomáhá i při psychických potížích, případně se může stát nástrojem pro všestranný rozvoj osobnosti.
Fyzická zranění
Shiatsu se jako kombinace fyzické manipulace a práce s energií hodí pro rehabilitaci následků po úrazech pohybového aparátu nebo cévních příhodách.
Vážné nemoci
Shiatsu není technika na léčení akutních stavů a vážných nemocí. Pokud má terapeut podezření na takový stav, měl by klienta poslat k lékaři. Proto také záleží na vzdělání terapeuta . Na druhé straně, shiatsu může klientu pomoci lépe zvládat následky intenzivní léčby (např. chemoterapie, ozařování, pooperační stavy), nebo vleklé chronické nemoci (např. vysoký krevní tlak).

Těhotenství

Shiatsu se nedoporučuje v první třetině těhotenství. V následujících měsících může například ulevit matce od ranních nevolností, bolestí bederní páteře nebo hlavy, případně pomoci s navázáním lepšího vztahu matky a plodu. V každém případě jsou během těhotenství kontraindikovány některé akupunkturní body.
 
Solná sauna Víchová