Ajurvédská masáž

Ájurvédská masáž je v podstAjurvédská masážatě obřad, který se od běžného dvacetiminutového masírování šíje na poliklinice liší asi tak jako příprava čaje podle japonského rituálu od čaje z pytlíku. Není to typ aktivity, na kterou byste si odskočili na chvíli z práce – chce prostě čas.

Masáž působí současně na systém krevní, nervový a lymfatický. Pomáhá zharmonizovat v těle 3 tělesné šťávy v ajurvéde známé jako vítr (vatha), žluč (pitta) a sliz (kapha) a nastoluje rovnováhu mezi třemi základními principy - základ (sattva), aktivia (radžas) a setrvačnost, nehybnost (tamas).

Fyzické a mentální napětí, které se denně akumuluje v našem organismu vyvolává v něm napětí, neustálé starosti, nespokojenost, úzkost, nenasytnost, akumulaci toxinů v těle… To způsobuje nervovou ochablost a zhoršuje cirkulaci životně důležitých tekutin. Následně dochází k předčasnému stárnutí organizmu. Pokud se tomu chceme vyhnout a zredukovat v těle a mysli stres, relaxace je nevyhnutelná.

Ájurvédská masáž, zvaná také abhyanga, je součástí tradičního detoxikačního a revitalizujícího programu pančkarma. Při této masáži je celé tělo masírováno s pomocí velkého množství teplého herbálního oleje, čímž se z těla odstraňují jedovaté toxiny a zároveň se uvolňují bloky v celém tělním systému.

Ajurvedská masáž je vysoce relaxační a harmonizační. Vede nás pozvolna do hlubin klidu, míru a uvolnění. Po masáži se člověk cíti uvoněně a odpočat. Masáž přispívá k zastavení stárnutí, redukci vrásek, obnovuje se svalový tónus, kloubům se vrací pohyblivost, obnovuje se imunitní systém, posilují nervy. pleť je hebčí. Jako u každé masáže je i při ajurvedské masáži klíčem k úspěchu pravidelnost masáže.

Má to však jednu podmínku – nesmíte mít nic proti oleji. Tím se při ájurvédské masáži opravdu nešetří, takže ho budete mít rozetřený nejen na těle, ale i v obličeji a ve vlasech. Nechat si udělat nový účes den před masáží by tedy byly vyhozené peníze.

Pod zkušenýma rukama masérů, kteří budou do vašeho těla vtírat vonné olejíčky, se budete cítit jako v ráji. Dejte si ale pozor – je velice snadné vypěstovat si na ní závislost...

 
Solná sauna Víchová